Alkollü Araç Kullanmanın Cezası Nedir?

Yönetmelikle belirlenen miktarın (0,50 promilin) üzerinde araç kullandığı tespit edilen hususi otomobil sürücüleri;

Hususi otomobil dışında kalan diğer araçların şoför ve sürücüleri (otobüs, minibüs, kamyonet, kamyon, çekici, taksi, dolmuş otomobili, yük ve yolcu taşımacılığı yapan şoförler, resmi araç sürücüleri…) 0,20 promilin üstünde alkol almış olması durumunda bu araçları süremezler.

Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanıp kullanılmadığı ya da alkolün kanda miktarının tespiti amacıyla kontrole yetkili kişilerin teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmeyen sürücülere idari para cezası verilir ve sürücü belgesi iki yıl süreyle geri alınır. Araç kullanmaktan men edilir.

Sürücülerin, suçun ilendiği tarihten itibaren geriye doğru 5 yıl içinde;

Birinci defasında; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/5 maddesi gereğince para cezası ile cezalandırılır, aracı trafikten men edilir ve sürücü belgesi (6) ay süreyle Trafik Polisince geri alınır. Ayrıca bu sürücüler, Sağlık ve İçişleri Bakanlıklarınca çıkarılan yönetmelik ile Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimine tabi tutulur. eğitimi başarı ile tamamlayanların belgeleri süreleri sonunda iade edilir.

İkinci defasında; yine Kanun’un ilgili maddesi gereğince para cezası ile cezalandırılır, aracı trafikten men edilir ve sürücü belgesi (2) yıl süreyle Trafik Polisi’nce geri alınır.

Üç ve üçten fazlasında ise; kanunun ilgili maddesinde belirtildiği şekilde para cezası ile cezalandırılır, aracı trafikten men edilir ve sürücü belgesi (5) yıl süreyle Trafik Polisi’nce geri alınır. Ayrıca (6) aydan az olmamak üzere hafif hapis cezası uygulanılır. (5) yıl süreyle geri alınan sürücü belgesi sahipleri, 5. yılın sonunda, psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri muayenesine tabi tutulur. Sonrasında durumu uygun olanlara belgeleri iade edilir. Yapılan testin sonucunda . 1.00 promilin üstünde alkollü olduğu tespit edilen sürücüler hakkında ayrıca Türk Ceza Kanunu m. 179/3 hükmü uygulanır.

Alkollü olarak ölümlü yahut yaralanmaya sebebiyet veren bir trafik kazasına neden olunması halinde ise sürücünün ağır kusurunun varlığı kabul edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir