Para Karşılığı Ödev Yapanlar İçin YÖK Kamu Davası Açıyor!

Koronavirüs Salgını nedeniyle üniversiteler öğrencileri değerlendirmek için online sınav veya ödev tercihinde bulundular. Buna bağlı olarak çevrede birçok ödev yaptırmayı paraya döken bir piyasa oluşmaya başladı. Sosyal medya hesapları açıldı, ödev yapımı ve tez yapımı artık ücretini vererek yaptırmak daha kolay bir hale geldi. Bunun üzeri YÖK bu isimleri tespit ederek kamu davası açılması talebinde bulundu.

YÖK’ün Şikâyeti

YÖK savcılığı ödevi para ile yapan kişiler için “dolandırıcılık”, “nitelikli dolandırıcılık” ve “suça yardım etme” suçlarından şikâyette bulundu ve bu kişilerin cezalandırılmasını istedi. Şikâyet dilekçesinde birçok isime yer vererek tespit ettiği sosyal medya hesaplarını da savcılığa sunmuştur.

Kamu Davası Açma Talebi

Verilen dilekçe ile bu kişilere ‘dolandırıcılık’, ‘nitelikli dolandırıcılık’ ve ‘suça yardım etme’ suçlarından dolayı Türk Ceza Kanunu’nun 39, 157 ve 158’inci maddeleri gereğince kamu davası açma talebinde bulunmuştur.

Kamu Davası Nedir:

 Konusu; Kamu düzenini, kamu yararını korumayı, genel ahlak gibi toplumu ilgilendiren konular olmalıdır. Devlet bu konular ile alakalı suçlardan zarar görmesi üzerine suçun cezalandırılması için Cumhuriyet Savcısı tarafından açılan davalara kamu davası denir. Tabi savcı davayı direk açmaz öncelikle somut olay hakkında araştırma yapıp inceledikten sonra kovuşturma yapılması gerekli olup olmadığına karar verir.

Sonuç:

YÖK savcılığa şikâyette bulunmuştur. Lakin kovuşturma yapılıp yapılmayacağına Cumhuriyet Savcısı karar verecektir. Somut olayda görmekteyiz ki savcılığın da değerlendirmeleri ile kamu davasının açılacağı ön görülmektedir. Buna bağlı olarak ödevi ücretle yapan kişiler için adli para ve hapis cezaları söz konusu olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir