Kişisel Verileri Korumayan WhatsApp!

İnsanların kişisel verileri günümüz koşullarında reklam ve pazarlama için çok büyük anlam ifade etmektedir. Lakin kişilerin izini olmadan bilgilerinin paylaşılması suçtur. Bu nedenle kişisel verilerini paylaşmaları için onay gerekmektedir. Kişisel Verileri Koruma Kanunu’nun belirlediği kriterler ile hazırlanan onay metninin onaylanması halinde artık verileriniz kullanılabilecek ve paylaşabilecektir. Kanundaki amaç başta özel hayatın gizliliği olmak üzere kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verilerini güvence altına almaktır.

Peki Whatsapp Neden Kişisel Verilerimizi İstiyor

Whatsapp 8 şubat itibariyle facebook ile artık daha çok verilerini paylaşacak. Bunun içinde bizim whatsapp konuşmalarımızda dahildir. Böylelikle facebook artık kişiye göre geliştireceği veri tabanı ile kişilere özel gönderiler, reklamlar, ilgilendiği şeyleri daha çok ön plana sunacak. Bunları sizin kişisel konuşmalarınız ile elde edecektir. Bu bilgiler ile facebook kişilere özel reklam  garantisi ile birçok marka ve işletmeyi de kendine daha çok çekecektir. Yani sonuç olarak facebook pastadaki payını büyütüyor.

Onay Metnini Kabul Ederseniz Hangi Bilgilerinize Erişilir:

Mesajlar

-Hesap bilgileriniz

-İşlem ve ödeme verileri

-Bağlantılar

-Kayıt bilgileri ve kullanım

-Konum Bilgileri

-Kullanıcı şikayetleri

-Başkalarının sizin hakkınızda sağladığı bilgiler

Sonuç

Whatapp kişisel verilerinize erişebilmek için kitabına uyarak KVKK metini için sizden onay almak istemiştir aksi taktirde 8 şubattan sonra bu uygulamayı kullanamayacağınızı söylemektedir. Yani uygulamanın bedelini kendi bilgilerinizi vererek sağlayabileceksiniz. Kanaatimizce aynı işleve sahip uygulamaları çözmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir