Ceza Zaman Aşımını Kesen ve Durduran Nedenler

Ceza Zaman Aşımını Kesen ve Durduran Nedenler

İnfaz için yetkili merci tarafından hükümlüye yapılan tebligat:

Mahkeme verdiği hükümden cezası kesinleşen suçlunun cezasının infazını başlatmak için Cumhuriyet savcılığına hükmü gönderir. Cumhuriyet savcılığı da hükmün infazından ve denetlenmesinden sorumludur. Savcı kanuna uygun olarak yaptığı tebligat ile zaman aşımı tekrar başlar.

Hükümlünün infaz için yakalanması:

Hükümlü kendi cezası için gönderilen tebliğe uymaz 10 gün gelmez kaçar veya kaçtığına şüphe uyandırırsa savcı yakalama emri çıkartır. Eğer cezası 3 yıldan fazla ise direk yakalama emri çıkarılır. Hükümlünün yakalandığı andan itibaren ceza zamanaşımı kesilip yeniden başlar.

Hükümlünün başka bir suç işlemesi:

Yeni ceza kanuna göre zamanaşımının kesilmesi için en az 2 yıl sürecek olan bir suçun işlenmesi gerekmektedir.

Ceza Zaman Aşımının Durması:

-TBMM Üyeliği: TBMM üyelerinin üyelik sıfatını kaybedene kadar üyeliklerinin devam edeceği ve zamanaşımı süresinin duracağı hükmü vardır.

-Askerlik Hizmeti: Askerlerin işlediği suçların infazı askerlik sonrasına bırakılır ve zaman aşımı işlemez. Ancak askerin işlediği suç askeri suçlar veya askeri disiplin suçları ise cezanın infazı hemen uygulanır.

-Birden çok mahkûmiyet: Birden çok mahkumiyeti olan kişi, bu mahkumiyetlerden birine ilişkin cezayı infaz kurumundan çektiği sürece, diğer cezalar açısından zaman aşımı işlemez.

Dava Zaman Aşımını Kesen Nedenler

-Şüpheli veya sanıklardan birinin ifadesinin alınması veya sorguya çekilmesi

-Şüpheli veya sanıklardan biri hakkında tutuklama kararı verilmesi

-Suçla ilgili olarak iddianame düzenlenmesi

-Sanıkların bir kısmı hakkında da olsa mahkûmiyet kararı verilmesi

Dava ve Ceza zaman aşımının durdurulması veya kesilmesinin yasal sonuçları

Dava: o ana kadar geçen sürenin işlenmemiş sayılması ve yeniden işlemeye başlamasıdır. Zamanaşımını kesen birden fazla neden varsa, zamanaşımı süresi son kesme nedeninin gerçekleştiği tarihten itibaren yeniden işlemeye başlar.

Dava zaman aşımı kesilme sonucunda sınırsız bir şekilde uzamaz; kanunda belirtilen tam zamanaşımı süresinin yarısı kadar süreyle uzayabilir.

Ceza: O ana kadar işlemiş olan sürenin silinerek, kesilmeden itibaren zamanaşımı süresinin yeniden işlemeye başlamasıdır.

Dava zamanaşımından farklı olarak, ceza zamanaşımında kesilme nedeniyle sürenin uzamasının bir sınırı yoktur.

Ceza zamanaşımında kesilme nedenleri kişiseldir. İştirak halinde işlenen suçlarda, ceza zamanaşımını kesen nedenler kiminle ilgili ise, o kişinin ceza zamanaşımı süresi kesilmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir